Lääke

PANADOL 500 mg tabl, kalvopääll 12 fol

Panadol 500 mg:n vaikuttava aine on parasetamoli, jota käytetään tilapäisten särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon.

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
12 fol
Markkinoija:
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare
Tuotetta varastossa
3,94 €

Panadol-tabletteja käytetään särky- ja kuumetilojen kuten hermo- ja lihassäryn, päänsäryn, vilustumisen, influenssan, hammassäryn sekä kuukautiskipujen hoitoon. 

  • Annostus aikuisille: 1 - 2 tablettia korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa.
    • Suurin suositeltu vuorokausiannos: 3000 mg.
  • Parasetamolin annos lapsille on 15 mg/painokilo korkeintaan 3 kertaa vuorokaudessa (perustuu suurimpaan vuorokausiannokseen 45 mg/kg)
    • Ei suositella alle 17 kg painaville eikä alle 6-vuotiaille lapsille
    • Alle 17 kg painaville tai alle 6-vuotiaille lapsille suositellaan parasetamolin muita vahvuuksia ja lääkemuotoja
  • Katso tarkemmat annosteluohjeet pakkausselosteesta
  • Sisältää parasetamolia. Ei saa käyttää samanaikaisesti muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa, koska samanaikainen käyttö muiden parasetamolia sisältävien valmisteiden kanssa saattaa johtaa yliannostukseen.
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä tai säännöllisesti alkoholia, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Tällä lääkkeellä ei ole tunnettuja yleisiä haittavaikutuksia
  • Katso tarkemmat tiedot mahdollisista haittavaikutuksista pakkausselosteesta
  • Raskaana olevien naisten on kysyttävä neuvoa lääkäriltä ennen parasetamolin käyttöä. Tätä valmistetta voidaan käyttää raskauden aikana, jos se on kliinisesti tarpeen.
    • On käytettävä pienintä tehokasta annosta mahdollisimman lyhyen aikaa ja mahdollisimman harvoin
  • Valmistetta voi käyttää imetyksen yhteydessä
  • Katso tarkemmat ohjeet raskauden ja imetyksen aikaisesta käytöstä pakkausselosteesta