Oniris Uniapneakisko

Tuotekoodi0931-777417

Tuotetta varastossa

Muuta tuotemäärää

Oniris on kuorsaus- ja uniapneakisko, joka siirtää alaleuan hieman eteenpäin ja avaa näin hengitysteitä. Tämän seurauksena kuorsaus ja hengityskatkokset vähenevät tai häviävät kokonaan.

Oniris-kiskoa voidaan käyttää kuorsauksen estämiseen, uniapnean hoitoon ja hampaiden suojaamiseen bruksismin eli hampaiden narskutuksen haitoilta.

CE-merkitty lääkinnällinen laite.

Huomioitavaa plus minus
ONIRIS-kisko ei sovellu potilaille, joilla on huonokuntoiset hampaat, liikkuvia hampaita, ientulehdusta tai muita ikenien sairauksia, kesken oleva hampaiden hoito tai vajaalukuinen hampaisto (vähemmän kuin 8 hammasta per leuka eli vähemmän kuin 4 hammasta molemmilla puolilla leukaa). Tämä pätee myös silloin, kun hampaittesi oikomishoitoa on tukemassa retentiolanka tai jos sinulla on hampaissa laminaatteja. Poikkeuksena tähän ovat hampaattomat leuat, joissa hammasproteesi on kiinnitetty leukaan implanteilla (Locator-implantti). Hammaslääkärin on syytä hoitaa huonokuntoiset hampaat kuntoon ennen ONIRIS-kisko-hoidon aloittamista. ONIRIS-kisko ei sovellu alle 18-vuotiaille. Erittäin herkkä nielurefleksi vaikeuttaa kiskohoidon onnistumista. Kisko ei myöskään sovellu potilaille, joilla on epilepsiakohtauksia tai ainoastaan tukkoisesta nenästä johtuva kuorsaus. Kiskohoidon tulokset ovat huonot vaikeasti ylipainoisilla potilailla. Kiskohoito ei riitä kaikkien uniapnea potilaiden hoitoon. On suositeltavaa keskustella hammaslääkärin kanssa kiskohoidon soveltumisesta potilaan hampaille ja purennalle. Jos epäilet kiskohoidon onnistumista uniapneasi tai kuorsauksesi hoidossa, keskustele asiasta hammaslääkärisi tai uniapnea potilaita hoitavan korva-, nenä- ja kurkkutautien erikoislääkärin kanssa.
Säilytys plus minus
Alle 45 asteen lämpötilassa.
Muut tiedot plus minus
Käyttöohje: 1. Kiinnitä alaleuan ja yläleuan kiskot yhteen lyhyimmillä aisoilla (nro 0) tiukasti painamalla aisassa oleva reikä kiskon tappiin samalla aisaa tapissa liikuttaen. Huomioi, että kiskot ovat oikeassa asennossa ja geeli molemmissa kiskoissa suunnattuna hampaita kohti. 2. Laita kisko sopivan kokoiseen kulhoon ja peitä ne kokonaan kiehuvalla vedellä (varmista, että kiskot peittyvät kokonaan) 2min 30s ajaksi. Paina kiskoa tarvittaessa jollain välineellä, jotta se pysyy pinnan alla. Tämän jälkeen nosta kisko kulhosta sopivalla välineellä ja odota 10 sekuntia. 3. Seiso peilin edessä ja aseta kiskot suuhusi => varmista että ne ovat kohdakkain hampaiden kanssa. 4. Pure hampaat lujasti kiskoon leukojen perusasennossa liikuttamatta leukaa eteenpäin. Odota 2min leukoja liikuttamatta pitäen leuat yhdessä 5. Irrota kisko ja tarkista, että hampaiden jäljet geelissä ovat keskellä ja syvät. Hampaiden jälkien tulee tunkeutua mahdollisimman syvälle geeliin kiskon geelikourun pohjalle. Jos tämä epäonnistuu, upota kiskot uudelleen 2 minuutiksi kiehuvaan veteen ja toista sitten vaiheesta 2 eteenpäin. 6. Irrota nro 0 aisat yläleuan ja alaleuan kiskoista ja aseta tilalle nro 1 aisat. Oikea aisakoko selviää kokeilemalla, ja jos muutaman yön jälkeen jos kuorsaus ja/tai väsymys jatkuvat, vaihda aisat seuraavaan kokoon nro 2 ja arvioi tehokkuus uudelleen muutaman yön jälkeen. Jatka tarvittaessa isompaan aisakokoon yksitellen. Aisan pituuden kasvaessa alaleuka työntyy eteenpäin enemmän. Liian eteen työnnetty alaleuka voi aiheuttaa vaivoja leukaniveliin ja häiriöitä purentaan. Sopeutumisaika kiskoa käytettäessä vaihtelee muutamasta päivästä muutamaan viikkoon. Jos kiskoon totuttelu tuntuu hankalalta voi kiskoa käyttää ensin 1-3 tuntia/yö ja pidentää aikaa hiljattain. Hoidon alussa vaaditaan usein sisua ja sinnikkyyttä. Kiskon huolto: Harjaa laite jokaisen käytön jälkeen hammasharjalla ja huuhtele sitten KYLMÄLLÄ (ettei muottien muoto muutu) vedellä. Käytä poreilevia desinfiointitabletteja (esim. nitradiinitabletteja) hajujen ja biofilmien muodostumisen ehkäisemiseksi.
flag-sv Produktinformation
plus minus